Formalności związane ze ślubem kościelnym budzą wiele wątpliwości i nie ma co się dziwić, ponieważ każdy z nas tylko raz może zawrzeć związek małżeński przed Bogiem. Czego dokładnie wymaga się od przyszłej pary młodej? Jakich formalności trzeba dopełnić? Podpowiadamy!
Wizyta u księdza
Na kilka miesięcy przed planowanym ślubem należy udać się do księdza, aby dopełnić formalności i wypełnić protokół przedślubny. Aby wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, warto od razu zabrać ze sobą pewne dokumenty. Przede wszystkim mowa tutaj o zaświadczeniu o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa i formularz, który wypełni parafia.
Tego typu zaświadczenie otrzymamy w Urzędzie Stanu Cywilnego i można się po nie zgłosić do dowolnego punktu na terenie Polski. To spora zmiana na przestrzeni kilku wcześniejszych lat, ponieważ wtedy trzeba było zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania. Na tym jednak nie koniec, ponieważ trzeba zabrać też ze sobą metrykę chrztu oraz świadectwo bierzmowania.
Taki dokument otrzymamy w parafii, w której byliśmy ochrzczeni, więc jeśli planujemy ślub w parafii jednej ze stron, to mamy nieco ułatwione zadanie. Do tego koniecznie będzie też przedłożenie swojego dowodu osobistego, a czasami nawet ostatniego świadectwa szkolnego z oceną z religii.
Kurs przedmałżeński
Naszym kolejnym krokiem będzie wykonanie kursu przedmałżeńskiego, czyli po prostu udział w naukach, które mają przygotować nas do dalszego wspólnego życia. Kursy zwykle podzielone są na bloki tematyczne, na które omawiane są różne tematy w formie wykładów, czy rozmów w mniejszych grupach. Najczęściej taki kurs przedmałżeński trwa kilka tygodni, więc lepiej nie odkładać jego ukończenie na ostatnią chwilę, zwłaszcza że również nie odbywają się zbyt często.
Zapowiedzi
Zapowiedzi już dawno przestały funkcjonować na zachodzie Europy, ale w Polsce nadal widać, że tradycja jest kultywowana. Jeśli zatem nie chcemy wyłamać się lub po prostu podpaść księdzu, to lepiej zamówić zapowiedzi. Oczywiście są one płatne, a koszty zwykle ustalane są indywidualnie przez poszczególne parafie.
Co ciekawe, zapowiedzi odbywają się w obu parafiach narzeczonych i polegają na ogłoszeniu najczęściej imion i nazwisk, jak również miasta zamieszkania narzeczonych. Dodatkowo wymaga się, by zapowiedzi trwały co najmniej dwie niedziele, więc lepiej nie odkładać ich na ostatnią chwilę.
Spowiedź przedślubna
Przed ślubem kościelnym młodych czeka również spowiedź. Co do zasady są one dwie, ale tylko wtedy gdy para mieszka oddzielnie i żyje w czystości, czyli nie współżyje ze sobą. Jeśli młodzi zdążyli już zamieszkać razem, to wówczas spowiedź jest tylko jedna i następuje bezpośrednio przed mszą świętą. Aby spowiedź przedmałżeńska została uznana, to należy poprosić po jej zakończeniu o podpisanie zaświadczenia, bo jego przedłożenia będzie się od nas wymagać.
Ponowna wizyta u księdza
Dopełnieniem formalności związanych ze ślubem kościelnym pozostaje jeszcze jedna wizyta u księdza. Tym razem trzeba przedłożyć pozostałe dokumenty, w tym na przykład zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi w parafii pana młodego, czy nawet zaświadczenie o odbytej spowiedzi. Często wymaga się również, by narzeczeni tydzień przed ślubem pojawili się w kancelarii ze swoimi świadkami, ponieważ muszą złożyć swoje podpisy na protokole.
W czasie tej wizyty ksiądz będzie prosił świadków o przedłożenie swoich dowodów osobistych, więc należy je ze sobą zabrać. Czasami ksiądz idzie na ustępstwo młodym i pozwala na złożenie podpisów przez świadków w dniu ślubu, ale wtedy warto zgłosić się do niego nieco wcześniej, ponieważ to pozwoli uniknąć nieporozumień, czy niedopełnienia formalności.