Wesele w sali weselnej, restauracji, a może w hotelu?

Źródło:https://farm3.staticflickr.com/2170/3532868071_766d28692c_m.jpg

Źródło:https://farm3.staticflickr.com/2170/3532868071_766d28692c_m.jpg

Przed każdą młodą parą, która  myśli o własnym weselu, pojawią się dylemat, gdzie zorganizować wesele?

Czy powinna to być sala weselna, gdzie większością przygotowań będziemy musieli zająć się sami? Czy może jednak restauracja lub hotel, w których dużą część obowiązków organizacyjnych powierzymy menadżerowi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest uzależnione od preferencji pary młodej oraz przede wszystkim od  czasu, który możemy poświęcić na organizowanie wesela. Istotnym jest też rodzaj i zakres umowy jaką podpiszemy z lokalem w którym odbędzie się ten najważniejszy dla nas dzień w życiu. Nie ulega jednak wątpliwości, że organizowanie wesela na sali weselnej wymaga od nas dużo większego zaangażowania niż w hotelu czy restauracji

>1. Hotel i restauracja

Za jego wyborem często stoją kwestie wygody oraz niewielka ilość czasu jaki możemy poświęcić na angażowanie się w takie aspekty wesela jak dekoracje czy ustalanie menu . Część osób po prostu chce mieć możliwość wyboru tego co pragnie sobie na swoim weselu, a organizację i spięcie tego wszystkiego w jedną całość powierza innym. Wystarczy kilka spotkań z menadżerem hotelu, aby ustalić wszystkie potrzebne informacje. Godzinę rozpoczęcia wesela, menu, dekoracje, a o resztę szczegółów zadbają inni. Jest to niewątpliwie wygodna opcja.

Standardowo w ofercie restauracji lub hotelu otrzymamy bowiem w pakiecie:

 • jedzenie według ustalonego menu
 • obsługę kelnerów
 • podstawową dekorację sali

Nie musimy się więc martwić o osobne wynajmowanie kucharek, kelnerek, o własnoręczne robienie zakupów, ustalanie skomplikowanego menu. Odpada nam siedzenie do późnej nocy i dekorowanie sali balonami. Zdecydowanie wygodne. Dla zabieganych opcja dużo ciekawsza, niż samodzielne organizowanie wesela. Czy jednak  wybór hotelu faktycznie zwolni nas z obowiązku troski o gastronomiczne aspekty wesela? Niekoniecznie. Ponieważ osobnym negocjacjom z menadżerem podlegają ciasta, owoce i alkohol, wcale nie jest powiedziane, że sami nie będziemy musieli się tym zająć. Oczywiście większość dużych i ekskluzywnych hoteli ma wszystkie te opcje w swoim pakiecie ślubnym. Jednak niewielkie ośrodki, restauracje bez własnych cukierników, często  młodej parze oddają konieczność  przywiezienia wypieków czy tez owoców.  Z jednej strony jest to zaleta. Po pierwsze gotowe ciasta dużo więcej kosztują,  niż te przygotowane w domu. Po drugie na pewno wszystkich na weselu ucieszy pyszne, domowe ciasto upieczone przez naszą ciocię lub babcie, które dzięki takiej pomocy będą mogły czuć się docenione, że wniosły dodatkowy wkład w nasze wesele.  Jednak dla par które nie mają w swojej rodzinie cukierniczo uzdolnionych pań lub wesele organizują dość daleko od miejsca swojego zamieszkania, konieczność przygotowania wypieków na własną rękę staje się dużym minusem. Jednak i na to znajdzie się porada – warto wtedy skorzystać z ofert cukierni w okolicy miejsca organizowania wesela.

Pozornie więc hotele ściągają z naszych barków troskę o wszystkie szczegóły naszego weselnego menu, jednak trzeba pamiętać aby przedyskutować z menadżerem każdy jego aspekt.  Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to w trakcie  przygotowań i poszukiwania miejsca  do zorganizowania wesela. Szukajmy więc oferty takiej, która będzie dostosowana do naszych potrzeb i wymagań.

Sala weselna

Co w takim razie przemawia za organizowaniem wesela na sali weselnej? Przecież to masa pracy, dogrywanie szczegółów, robienia zakupów,  konieczność wynajęcia dodatkowych rąk do pracy?

Przede wszystkim możliwość dostosowania każdego szczegółu tego dnia do własnych pragnień i upodobań. Niebagatelnym znaczeniem są również koszty. Przy dużym wkładzie pracy, pomocy znajomych i rodziny, wesele na własną rękę da się zorganizować taniej niż w wyspecjalizowanych miejscach. Do dnia ślubu zapomnijmy jednak o błogim lenistwie. Wszystko będzie stało na naszej głowie.

Sale weselne standardowo gwarantują nam:

 •  salę
 •  kuchnia dostosowana do gotowania zbiorowego
 •  naczynia

To by było tyle. Wszystkim innym musimy zając się sami. Dlatego rozważając organizowanie wesela na sali weselnej powinno się  brać pod uwagę fakt, że to my sami musimy zająć się:

 • wynajęciem kucharzy- często też robienie zakupów, no chyba, że tym zajmą się kucharze
 • wynajęciem kelnerów
 • dekoracjami
 • sprzątaniem po weselu
 • często również oprócz opłacenia stawki za wynajem, opłacenie rachunków za gaz, prąd, wodę
 • często wypożyczeniem obrusów
 • sporadycznie wypożyczeniem naczyń i sztućców

Jest tego sporo. Jednak dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziny nie jest to bardzo trudne w realizacji. Korzyści z kolei są dwojakie po pierwsze to my decydujemy o wszystkim co będzie się działo, jadło i piło na naszym weselu, po drugie to oszczędności.

Zaletą jest również fakt, że menu z kucharzami możemy ustalić dokładnie według naszych upodobań i przede wszystkim w ilości która nam odpowiada. A wszystko to co zostanie po weselu będzie do naszej dyspozycji ( w hotelach różnie z tym bywa). Dużym ułatwieniem dla młodej pary jest fakt, że część zespołów gotujących bierze na siebie robienie zakupów do weselnego menu. Dzięki czemu mogą wykorzystać te produkty z których najlepiej im się gotuje. Istotnym jest również, to że większość zespołów gotujących ma swoje kelnerki.

Jeśli chodzi o dekoracje sali weselnej to możemy wykorzystać potencjał naszych przyjaciół i znajomych. Z pewnością większość z nich będzie chętna nam pomóc w przygotowaniach do naszego wesela. W zamian za to poświęcenie i prace będziemy mieli sale przystrojoną dokładnie w takiej kolorystyce i aranżacji jaką chcemy. Łatwiej w ten sposób przygotować dekoracje tematyczne, gdzie np głównym elementem wystroju będą aniołki, gołębie, jarzębina czy jabłka.

Ten wpis opublikowano w kategoriach Impreza weselna. Dodaj do zakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>