Stereotypy dotyczące wyboru świadków

źródło: http://foter.com

źródło: http://foter.com

Tym razem przedstawiam Wam kilka uwag dotyczących zasad wybierania świadków. Wypisem tym chcę złamać parę stereotypów, w które utarło się wierzyć. Wielokrotnie bowiem spotykam się z dylematami Państwa Młodych dotyczącymi wyboru świadków, a dookoła pełno doradców którzy wtrącają swoje trzy grosze. Spotkaliście się z takimi dyskusjami? „Jak to świadkowa od strony Pana Młodego? Dlaczego świadkową jest koleżanka a nie siostra? Przecież świadka powinien wybierać Pan Młody! Dwoje świadków z jednej rodziny to niedopuszczalne!” – jeśli tak to zapraszam do przeczytania dalszej części wpisu. Mam nadzieje, że w chociaż minimalnym stopniu pomoże Wam na spokojnie wybrać świadków, bez przejmowania się stereotypami.

Kilka zasad i uwag dotyczących świadków:

  1. Nie ma pisanego obowiązku, że świadkami muszą być odpowiednio kawaler i panna. Świadkiem jak najbardziej może zostać osoba będąca w związku małżeńskim. Kiedyś uważało się, że takie świadkowanie przynosi pecha. Jednak spoglądając na wiele latami szczęśliwych małżeństw którzy mieli takich świadków muszę stwierdzić, że jest to zabobon. Także spokojnie możecie na świadków prosić osoby po ślubie. Czy będzie to dla Was i dla tej osoby wygodne, czy druga strona tego małżeństwa nie będzie miała nic przeciwko temu, to już inny temat na przemyślenia. W każdym razie taka opcja jest jak najbardziej możliwa.

  2. Nie ma obowiązujących zasad które zabraniałyby powołania świadków tej samej płci. Dokładniej – możecie poprosić dwóch mężczyzn albo dwie kobiety o bycie świadkami na Waszym ślubie. Co prawda jest to rzadko spotykanie i nie często praktykowane, nie mniej jednak jest to możliwe. Dlatego jeśli macie dylemat bo na przykład dwoje z Was ma cudowne siostry i ciężko Wam wybrać która z nich powinna zostać świadkową – poproście je obie na świadków, lub skorzystajcie z pomysłu napisanego w punkcie nr 4.

  3.  Nie jest również obowiązkiem aby Panna Młoda prosiła świadkową o świadkowanie, a Pan Młody świadka. Równie dobrze świadkową może zostać siostra Pana Młodego a świadkiem kuzyn Panny Młodej.

  4. Świadkowie nie muszą być z dwóch stron Narzeczeństwa. To znaczy że i świadek i świadkowa mogą być rodziną jednego z przyszłych Małżonków.

  5.  Świadków nie musi być tylko dwoje. Jeśli chcecie możecie powołać więcej świadków na Waszym ślubie. Jest to zwyczaj szczególnie modny w USA, gdzie Młoda Para obstawiona jest przynajmniej kilkoma parami druhen i drużbów. Jednak tylko dwoje głównych świadków będzie podpisywało dokumenty.

  6. Świadkowie muszą być pełnoletni.

  7. Do ślubu kościelnego zazwyczaj wymagane jest świadectwo chrztu, a czasami również potwierdzenie odbycia spowiedzi świętej.
Ten wpis opublikowano w kategoriach Ślub w kościele/ Ślub w USC. Dodaj do zakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>