Kontrowersje wokół czarnych zaproszeń ślubnych

czarnezaproszenia10Kolor czarny – elegancki, tajemniczy, wyrafinowany, idealny dodatek do wszystkich innych barw. Połączony z koronką, srebrem, złotem lub sam w sobie – teoretycznie doskonały do wykorzystania chociażby w zaproszeniach ślubnych. Dlaczego więc „teoretycznie”?

Niestety z tym kolorem, w naszym kraju nieodmiennie kojarzy się żałoba. Szczególnie mocno zauważalne jest to u starszych pokoleń. Byliśmy świadkami niejednej kłótni Panny Młodej z mama lub teściową, które kategorycznie sprzeciwiały się czerni w zaproszeniach ślubnych. Zapewne nie tylko nam wydaje się, że zupełnie niesłusznie! Kolor czarny ma bowiem bogatą symbolikę i wiele znaczeń. Wykorzystujemy go codziennie w wielu stylizacjach – zarówno ubioru i wystroju. Dlaczego więc musimy rezygnować z koloru czarnego na zaproszeniach?

Jeśli szukacie argumentu by przekonać przyszłego męża, mamę, teściowa do czarnych zaproszeń ślubnych oto kilka ciekawych faktów:

 1.  Czerń sama w sobie jest kolorem symbolizującym elegancję, dobry smak, styl. Przykład? Wystarczy popatrzeć na stroje na wielkich balach – czarna suknia lub czarny frak zawsze wyglądają świetnie, niezależnie od panujących obecnie trendów symbolizując powagę i dostojność.
 2.  Kolor czarny oznacza również luksus i nowoczesność. Nie wierzysz? Przypomnij sobie najlepsze limuzyny przywożące gwiazdy pod czerwony dywan. Sprawdź jaki kolor mają najekskluzywniejsze linie produktowe marek produkujących dla elit – przypadkiem nie w większości czarny?
 3. Pan Młody często bywa ubrany w czarny garnitur/frak – czy to również jest traktowane jako element żałobny? Oczywiście, że nie! Dlaczego więc mielibyśmy zrezygnować z czerni w zaproszeniach?
 4. W Chinach czerń uznawana jest za kolor szczęścia, Indianie traktują go jako kolor życia, w japońskiej kulturze kojarzony jest ze szlachetnością . Skoro tak chętnie zapożyczamy zwyczaje z innych kultur, może warto skusić się i na tę modę?
 5. Umiejętne zestawieni czarnego z innymi dodatkami wyprowadzi doskonalą harmonię między dobrym smakiem, nowoczesnością i luksusem. Na przykład czerń z bielą – przywodzi na myśl klasyczne bezpieczne połączenie, czerń ze złotem elegancję i dostatek.

Pod spodem pokazujemy kilka przykładów naprawdę fantastycznych zaproszeń ślubnych, w których głównym motywem jest czerń.

1. Czarna koronka

źródło: jotstudio.pl

źródło: jotstudio.pl

2. Koronka z perełkami i bielą

źródło: whiteday.pl

źródło: whiteday.pl

3. Czerń ze złotem

źródło: www.awyaris.republika.pl

źródło: www.awyaris.republika.pl

4. Ciekawe wzory z piękną czarną kokardą

źródło: artiart.pl

źródło: artiart.pl

5. Eleganckie czarno-białe paski z kolorowym akcentem

źródło: zaproszeniaslubne-weselne.pl

źródło: zaproszeniaslubne-weselne.pl

6. Wyszukane i nowoczesne w pięknym zestawie

źródło: skleporganza.pl

źródło: skleporganza.pl

7. Inne spojrzenie na czarno-białe paski

źródło: stylowo.com

źródło: stylowo.com

8. Delikatne i wyrafinowane- klasyczne połączenie czerni z bielą

źródło: jakacards.pl

źródło: jakacards.pl

 

Na koniec przykład jak można samemu zrobić piękne czarne zaproszenie:

Ten wpis opublikowano w kategoriach Dekoracje ślubne i weselne, Tematy ogólne and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Kontrowersje wokół czarnych zaproszeń ślubnych

 1. Basia says:

  Mnie się podobają, ale jednak pod warunkiem, że biel przeważa.

 2. Artystyczna says:

  Bardzo pomysłowe, eleganckie zaproszenia. Ale trudno ludzi przekonać do takich pomysłów – tak jak czarne torty z jasnym lukrem, to torty „kredowe”, wyglądają jak tablice ;) Efekt niesamowity, ale mina babci i wszystkich ciotek, bezcenne ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>