DJ na wesele – wady i zalety wynajęcia DJ’a

Źródło: foter.com

Źródło: foter.com

Większość z nas zgodzi się ze stwierdzeniem że fajna i dobrze dobrana muzyka to gwarancja udanego wesela. W zasadzie na weselu przecież o to chodzi – żeby Para Młoda i wszyscy ich goście doskonale się bawili. Do jakiej muzyki – to jest kwestia zależna od gustów. Dla jednych idealne będą przeboje biesiadne, ludowe inni zdecydowanie lepiej będą się bawić przy najnowszych hitach muzyki pop. W tym temacie nie ma gotowego rozwiązania i rodzaj puszczanej muzyki należy dostosować pod siebie i swoich gości weselnych. Pytanie tylko kto ma grać tę muzykę?

W Polsce od lat najbardziej popularna jest muzyka grana na żywo przez zespół muzyczny na wesele. Doskonały skład, który śpiewa bez fałszów potrafi stworzyć naprawdę niesamowity weselny klimat. Od jakiegoś czasu wzrasta jednak trend zatrudniania do oprawy wesela DJ’a. W tym momencie chcielibyśmy przybliżyć sylwetkę profesjonalnego DJ’a. Jakie są wady i zalety zatrudnienia go jako osoby prowadzącej wesele? Czy rola DJ’a  ogranicza się tylko do puszczania muzyki?

Zalety DJ na weselu:

1. DJ i wodzirej w jednym
Jak wszyscy wiemy DJ to osoba, która zajmuje się oprawą muzyczną imprezy weselnej. Niestety często rola DJ’a na weselu jest mylnie rozumiana. Nie jest to jedynie osoba do „puszczania muzyki”. Wielu z Was mówi, że jeśli na ich weselu ma grać DJ i odtwarzać muzykę z płyt czy komputera, to lepiej samemu przygotować sobie gotowy muzyczny set na całą imprezę. Prawda jest jednak taka, że profesjonalny DJ weselny to ktoś zupełnie inny niż tylko „osoba puszczająca muzykę.” DJ weselny to również doskonały wodzirej, osoba prowadząca całe wesele, konkursy, oczepiny itd. Oprócz tego, że na bieżąco może dostosować muzykę do bawiących się ludzi, to również prowadzi całe wesele. Jego zadaniem jest zadbać aby naprawdę każdy gość weselny wyszedł na parkiet bawić się w rytm muzyki.

2. DJ pobiera mniejsze stawki
Koszt wynajęcia dobrego DJ’a na wesele jest zazwyczaj mniejszy niż wynajęcie zespołu. Dysproporcje w stawkach za te usługi biorą się chociażby z faktu, że zazwyczaj DJ obsługuje wesele sam, natomiast zespół to przynajmniej kilka osób, które muszą się podzielić wynagrodzeniem. Dodatkowo DJ nie pracuje fizycznie tak ciężko jak muzycy z zespołu. Całonocny śpiew i granie na instrumentach to ciężka, męcząca praca przede wszystkim fizycznie.
Przy odrobinie szczęścia dobrego DJ’a można wynająć już nawet za 1500-2000 zł. Jeśli więc mamy mocno ograniczony budżet weselny  warto rozważyć opcję DJ na wesele.

3. Mniejsze koszty

Wynajęcie jednoosobowego DJ’a to również stosunkowo niewielkie koszty za jego catering na naszej imprezie weselnej. Dla przypomnienia: w tym artykule pisaliśmy czy osoby z zespołu weselnego należy wliczać w liczbę gości weselnych. Sześcioosobowy zespół przy stawkach 200 zł od osoby, to dla nas dodatkowy koszt w wysokości 1200 zł za DJ’a 200 zł.

4. Bogaty repertuar

Nie da się ukryć, że DJ odtwarzający muzykę z nośników ma dużo bogatszy repertuar niż zespoły weselne. Zespoły zwyczajowo w swojej ofercie mają około 200 -250 utworów, które wykonują. Oczywistym jest więc fakt, że nie są w stanie zagrać naprawdę wszystkich utworów jakie możemy sobie wymarzyć.

5. Mniejsza ilość przerw
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – granie muzyki na żywo, to wysiłek fizyczny. Niemożliwym jest więc granie całego wesela non stop. Osoba która śpiewa, musi koniecznie co jakiś czas zrobić sobie przerwę, chociażby po to żeby nawilżyć gardło. Naturalnie muzycy muszą też coś zjeść itd. Stąd też na weselach z muzyką na żywo pojawiają się kilku lub kilkunastominutowe przerwy. W przypadku zatrudnienia DJ przerwy te nie muszą być tak częste o ile w ogóle się pojawiają. DJ przecież odtwarza muzykę, w związku z tym nawet jeśli ma potrzebę na przerwę muzyka może dalej grać.

Wady DJ na weselu:

1. Tylko sale weselne
Sporo zespołów weselnych w swojej ofercie ma również towarzyszenie młodej parze podczas drogi z domu do kościoła lub podczas błogosławieństwa. Za pomocą instrumentów np. harmonii czy skrzypiec dodatkowo nastrajają te chwilę doskonała muzyką.
Niestety DJ swoją odtwarzaną muzyką będzie nas mógł cieszyć jedynie na sali weselnej.

2. Klapa bez prądu
Jak to się mówi – wypadki chodzą po ludziach. I pomimo tego, że nikt tego nie planuje i liczy na to, że takie rzeczy nie wydarzą się na jego weselu – to znamy takie przypadki gdzie podczas imprezy weselnej wyłączono prąd. W przypadku DJ’a jest to katastrofa. O ile zespół weselny może dalej grać na instrumentach i śpiewać, oczywiście bez wzmocnienia, o tyle DJ nie jest w stanie nic zrobić

Ten wpis opublikowano w kategoriach Impreza weselna, Tematy ogólne. Dodaj do zakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>