Czy orkiestrę, fotografa i kamerzystę wliczamy w liczbę gości weselnych?

goscieweselni12Wiele restauracji czy hoteli wymaga od nas, aby cztery tygodnie do daty naszej uroczystości ślubnej przekazać im skończoną listę gości weselnych.

Policzyliśmy wszystkie osoby, odebraliśmy od naszych zaproszonych gości informacje zwrotne – mamy gotową listę. Wysyłamy ją do lokalu weselnego i o tym zapominamy…

A czy pamiętaliśmy o uwzględnieniu w liczbę gości naszą orkiestrę, fotografa czy kamerzystę?  Jeśli temat ten poruszyliśmy wcześniej z lokalem weselnym to świetnie – sprawę mamy załatwioną. A co, jeśli zupełnie o tym zapomnieliśmy? Czy to my powinniśmy uwzględniać oprawę muzyczną czy fotograficzną naszego wesela w liczbę naszych gości weselnych? Czy powinniśmy za nich zapłacić dokładnie tyle samo co za innych gości weselnych?

Nie ulega wątpliwości, że to na nas ciąży obowiązek zadbania o to aby osoby dla nas wykonujące dodatkowe usługi na weselu miały zapewnione miejsce do siedzenia czy jedzenie. Orkiestra, fotograf czy kamerzysta to osoby którym również powinniśmy zagwarantować wyżywienie na weselu. Takie są zasady, które panują w naszym kraju. Nie spotkaliśmy się z sytuacją kiedy to te osoby musiałby zadbać na własną rękę o prowiant na weselu.

Pamiętajmy jednak, że każdy gość na weselu to dodatkowe opłaty dla nas. Przy dużej orkiestrze jest to dość istotne zagadnienie. Jeśli sale weselne życzą sobie za każdego gościa przykładowo 250 zł, a nasz zespół weselny liczy 6 osób, do tego fotograf i kamerzysta, to kwota za jedzenie dla obsługi weselnej wyniesie niebagatelne 2000 zł. Czy zatem są jakieś sposoby aby uniknąć tych ukrytych kosztów wesela? Jakie są standardy rozliczania się z lokalami weselnymi za dodatkowych usługodawców na weselu?

Po pierwsze przy naprawdę dużych weselach  restauracje czy lokale ślubne nie pobierają dodatkowej opłaty za osoby z orkiestry czy fotografa. Nie są to jednak liczne przypadki. Jeśli  uda nam się znaleźć taki lokal – to świetnie, jednak najlepiej dla nas aby taka informacja znalazła się na umowie.  Jeśli jednak nie ma możliwości uniknięcia opłaty za dodatkową obsługę naszego wesela, powinniśmy negocjować z naszą restauracja.  Przecież zespoły weselne czy fotografowie są w pracy. Nie spędzają całego wesela na bawieniu się i jedzeniu. Wiadomo więc, że zjedzą mniej niż normalni goście. Jest to całkiem konkretna podstawa do proszenia lokal weselny o dodatkowy upust za te właśnie osoby. Możemy zaproponować, że za naszą obsługę weselną zapłacimy np. 70% podstawowej kwoty. Jest to zdecydowanie uczciwe podejście względem restauratorów.

Co jeśli jednak negocjacje cenowe nie przyniosą żadnego skutku? Menadżer restauracji zdecyduje, że nie może obniżyć ceny za osobę, bo serwują naprawdę wykwintne jedzenie? Postarajmy się w takim razie zmienić dla nich menu. Nie musi przecież ono być identyczne jak dla gości weselnych. Tym bardziej jeśli zespół weselny, fotograf czy kamerzysta siedzą przy oddzielnym specjalnie dla nich przygotowanym stoliku. W takim wypadku możemy ograniczyć dla nich ilość przystawek, ciepłych posiłków. Zamiast dawać do wyboru kilka rodzajów mięsa na obiad, postawmy na jedno itd.  Jest to doskonały sposób na obniżenie ceny za wyżywienie orkiestry czy fotografa.

Będąc przy temacie opłat i wyżywienia za zespół muzyczny czy kamerzystę warto zastanowić się nad alkoholem na ich stole. W tym artykule szerzej opisujemy ten temat

Ten wpis opublikowano w kategoriach Impreza weselna. Dodaj do zakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>