Budżet weselny – po co i jak go ustalić?

Źródło: foter.com

Źródło: foter.com

Decyzja o weselu podjęta. Zastanawiacie się co dalej? Jaki powinien być Wasz następny krok? Od czego zacząć przygotowania przedślubne? Ustalenie daty, sala, kościół itd.? Nie, my zdecydowanie zalecamy najpierw przygotowanie budżetu ślubnego. I to nawet przed ustaleniem konkretnej daty ślubu. Dlaczego tak? Dopiero odpowiednie zestawienie Waszych funduszy oraz szacunkowych kosztów jakie poniesiecie przy organizacji wesela pozwoli Wam sprecyzować na co możecie sobie pozwolić. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że data ślubu mocno wpływa na koszty związane z weselem.

Dlaczego budżet weselny jest taki istotny?
Ślub i wesele to piękny moment w naszym życiu. Staramy się więc tsak wszystko zorganizować, żeby dzień ten pod każdym względem wypadł perfekcyjnie. Elegancka suknia ślubna, pięknie udekorowane sale weselne, ekskluzywny samochód na wesele, którym dojedziemy do kościoła. Oczywiście doskonały fotograf i zespół, który idealnie poprowadzi całą imprezę. Do tego całe mnóstwo różnych dodatków: zaproszenia ślubne, eleganckie dekoracje, prezenty dla gości weselnych, rodziców itd. Lista jest naprawdę długa. Niestety w tym weselnym rozmachu często możemy się zagubić. Decydujemy się na rzeczy i usługi nie zastanawiając się ile w ostateczności wydamy na nie pieniędzy. W efekcie tego, w którymś momencie może się okazać, że przekroczymy nasze możliwości finansowe. Później zaczyna się stres, co dalej zrobić? Skąd wziąć pieniądze na resztę? Czy przekroczyć zakładane przez nas wydatki, dokładając do tej kwoty nasze oszczędności? Czy brać kredyt? Ile to wszystko razem wyniesie? Dlaczego nasze wesele kosztuje tak dużo? Przecież znajomi wydali połowę mniej! itd.

Jak przygotować budżet ślubny?
To jest właśnie zadanie dla budżetu – świadome zaplanowanie wydatków na nasz ślub i wesele. Takie zestawienie będzie dla nas chłodnym prysznicem jeśli będziemy chcieli zbyt mocno zaszaleć.

Jak się zabrać do przygotowania budżetu ślubnego?

1. Określ swoje możliwości finansowe
Po pierwsze musimy określić jakie fundusze możemy lub chcemy przeznaczyć na całe przedsięwzięcie. Uwzględnić należy wszystkie elementy ślubu i wesela. Począwszy od drobnych kwot na wydanie dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa, wydatków na stroje, aż po koszty związane z wynajęciem sali weselnej, hotelu dla gości czy opłat za zespoły weselne.

2. Zakładaj realne stawki
Oczywiście nie możemy zakładać stawek nierealnych. Przykładowo średnia kwota za zespół wynosi 2,5 tysiąca zł, a my przewidujemy wydatki na ten cel rzędu 500 zł. Jest to niewykonalne o ile pragniemy, aby na weselu grał nam prawdziwy zespół. Starajmy się więc przygotować realny budżet. Co z tego, że powpisujemy w niego mocno zaniżone stawki, skoro i tak rozminą się one z rzeczywistością? Chyba, że… nie planujesz zespołu na swoje wesele, a muzyka będzie puszczana z laptopa przez Waszego kolegę.

3. Budżet przygotowuj rzetelnie
Najlepiej uwzględnić w nim nawet najmniejsze wydatki jakie będą wiązały się ze ślubem i weselem – o ile takie przyjdą nam do głowy. Tylko wtedy będziemy mieli prawdziwy pogląd na to ile faktycznie wydaliśmy na wesele. Oczywiście na początku mogą być to ogólne kategorie, jednak w miarę zamawiania kolejnych usług i wchodzenia w szczegóły organizacji wesela, powinniśmy kategorie rozbijać na mniejsze elementy.

Przykład:
Strój panny młodej – ogólnie szacujemy, że nie chcemy wydać na niego więcej niż 3 tysiące złotych. Pamiętajmy tylko, że pozycja ta, wcale nie oznacza, że za sukienkę możemy zapłacić 3 tysiące zł. Strój panny młodej to wiele elementów:
- suknia
- buty
- welon
- biżuteria
- bielizna
- bolerko
- rękawiczki
Z doświadczenia wiemy, że właśnie te drobne składniki często kosztują naprawdę sporo. Kwotę 3 tysięcy złotych powinniśmy więc rozbić, tak aby wystarczyła ona na te wszystkie elementy stroju panny młodej.

4. Niezbędne pozycje w budżecie ślubnym
Budżet weselny dla każdej pary będzie wyglądał inaczej. Dla jednych pewne składniki budżetu są obowiązkowe, dla innych zupełnie zbyteczne. Są jednak kwestie bez których nawet najskromniejsze, najzwyklejsze, najmniej udziwnione wesele się nie obędzie. Co to za elementy?
Oczywiście zakładamy, że mamy na myśli ślub w kościele oraz tradycyjne polskie wesele:
1. Uzyskanie dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa
2. Zapowiedzi i opłata co łaska dla księdza
3. Wynajęcie sali
4. Wynajęcie zespołu
5. Jedzenie
6. Alkohol
7. Dekoracje sali, kościoła, samochodu
8. Samochód
9. Obrączki
10 Ubrania
11 Fryzjer/kosmetyczka
12. Zaproszenia

Ten wpis opublikowano w kategoriach Tematy ogólne. Dodaj do zakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>